بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

در این چند خط قرار است پیرامون اینکه "چرا شعر می‌خوانیم و شعر کدام درد ما را دوا می‌کند" به گفتگو بنشینیم، ان شاءالله.

ـ عالم شعر، عالم فرامنطق است.

دنیا منطقی روزمره‌ات را تصور کن و چرخی در آن بزن تا به چیستی دنیای فرامنطق پی ببری.

در دنیای منطقی، از شیرِ ظرفشویی خانه ها آب بیرون می‌آید، دست ها در آب خیس می‌شوند و این همه طبیعی است (بخوانید منطقی).

در عالم منطقی تو اگر زمین خورده ای، زمین خورده ای.اگر شکست خورده ای، بازنده محسوب می‌شوی و اگر کسی را که دوست داشتی از دست داده ای، از دست داده ای و دیگر زندگی با او معنا ندارد.

دنیای فرامنطق اما نقطۀ مقابل یا شاید نقطۀ بالادستی این دنیاست. در عالم فرامنطق، شیر ظرفشویی می‌تواند خون گریه کند و دست انسان‌ها می‌تواند آنقدر به خون آلوده باشد که با هیچ آبی پاک نشود.

در فرامنطق، تو می‌توانی در کنار دلخواهِ از دست داده‌ات تا آخر عمر زندگی کنی.می‌توانی پیروز باشی در حالی که شکست خورده‌ای و "حسین بزرگترین شکست خوردۀ پیروز عالم است" را دکتر شریعتی در عالم فرامنطق به زبان می‌آورد وگرنه کیست که نداند در دنیای منطق، لشکریان حسین _هرچقدر هم مردانه جنگیده باشند_ شکست خورده به حساب می‌آیند؟!

- حال با این همه، فایدۀ شعر چیست؟

- شعر، گاه جبران از دست رفته ها را تضمین می‌دهد و گاه، از دست داده ها را تسکین. گاه نیز به آدمی جهت می‌دهد و هدف. هدفی که سنگ بنایش در دنیایی دیگر نهاده شده است.دنیای فرامنطق. به مَثَل وقتی در اوج ناامیدی به سر می‌بری و هیج روزنه‌ای پیش رویت نیست، شاعر از راه می‌رسد و می‌گوید:

"یوسف گمگشته بازآید به کنعان، غم مخور".دیگری می‌آید و می‌گوید: "این نیز بگذرد" و تا به امروز یک نفر پیدا نشده داد بزند: مردک! تو از کجا می‌دانی؟ شاید بازنیاید.شاید نگذرد.و اگر نگذشت چه؟!

و این دیوانگی‌ها آنقدر بوده که گاه، صدای شاعر را هم درآورده و گفته:

خواب دیدم نیستی، تعبیر آمد: می‌رسی!     هرچه من دیوانه بودم، ابن سیرین بیشتر. .

ـ سوال: اگر اینطور است، پا گذاشتن در مسیری که هدف و مقصدش گاه دست نایافتنی است حماقت نیست؟ خود فریبی نیست؟ دور شدن از واقعیت نیست؟

پ.ن: جوابی اگر هست با روی باز می‌شنوم اما جواب خودم بماند برای پست بعد، ان‌شاءالله :)

پست آینده ما اگر باشیم.پست آینده‌ای اگر باشد! :)

شیر ظرفشویی می‌تواند خون گریه کند.

آن که از شیر، خون روان کرده است، شیر داند ز خون روان کردن!

کی گفته من دوستی ندارم؟! پس نادر چیه؟

,عالم ,دنیای ,فرامنطق ,خورده ,شکست ,از دست ,دنیای فرامنطق ,دست داده ,در عالم ,خورده ای،

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود رایگان سوالات کنکور های حسابداری با جواب مجله فان | سایت تفریحی و سرگرمی | مجله خبری شکرتیغال گرفتگی های زندگی رو باز کن آموزش آنلاین کسب و کار اینترنتی شورای دانش آموزی دبیرستان عصر دانش دکل ابوذر ... وبلاگ جزوه درسی کتابخانه عمومی شیخ عاملی شال کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص)